Pracovný pohovor. Moja skúsenosť, mojich 7 rád.

4.2/5 - (5 votes)

Článok bol aktualizovaný 30.12.2022

V priebehu posledných 3 rokov (2018 – 2021) som mal možnosť zažiť pracovný pohovor zo strany zamestnávateľa a to hneď v piatich prípadoch. Vždy išlo o pozíciu obchodného zástupcu. V minulosti som mal pochopiteľne túto skúsenosť aj z opačnej strany. Na základe týchto skúseností a niekoľkých rozhovorov s Dr. Jozefom Čuhom, ktorý má bohaté skúsenosti s výberom uchádzačov na rôzne pozície, som sa rozhodol napísať tento článok. Píšem ho len s jediným motívom a to poskytnúť vám rady, ktoré by vám mohli pri hľadaní zamestnania, respektíve pri získaní konkrétnej pozície pomôcť. Upozorňujem, že nie som profesionálny personalista. Výbery som robil na základe vlastných skúseností a intuície.

Životopis, CV, pracovný pohovor

Životopis a pracovný pohovor

Životopis.

Pozíciu obchodného zástupcu som prakticky vždy obsadzoval prostredníctvom portálu profesia.sk a „rozhodením siete“ medzi priateľmi, známymi a kolegami z iného segmentu obchodu. Dovolím si povedať, že inzeráty boli vždy jasne a zrozumiteľne popísané.

Dr. Čuha mi svojho času povedal, že len 10% uchádzačov z celkového počtu prijatých životopisov viem reálne využiť. Možno tvrdo povedané, ale ostatné nie sú  vhodné pre nás, ale pre iné profesie, lebo uchádzači skúšajú, zvlášť ak je uvedený zaujímavý plat. Nechcel som tomu veriť, ale moja vlastná skúsenosť to potvrdila. Inými slovami, ak vám príde 100 životopisov, tak iba 10 uchádzačov z nich viete reálne zavolať na pracovný pohovor.

Tu by som sa rád zastavil. Dnes sú na internete úžasné možnosti pripraviť si skvelý životopis. S tým je však spojené riziko, že väčšina životopisov vyzerá takmer rovnako a treba si tiež uvedomiť, že tí, ktorí tento životopis vkladali na internet, možno nikdy nehľadali zamestnanie, len si povedali, že sa zviditeľnia.  Preto som doslova šokovaný, čo som videl, obzvlášť, keď hovoríme o pozícii obchodného zástupcu / reprezentanta spoločnosti. Pozícia, od ktorej sa očakáva komunikácia, prezentácia, nie len spoločnosti, ale aj obchodníka samotného. Uchádzač by mal mať schopnosť „predať sa“. Pracovný pohovor je do určitej miery forma obchodu, nech ide o akúkoľvek pozíciu, či je to skladník, predavačka, obchodná asistentka, vodič kamióna – doplňte si sami. Ja chcem kúpiť a uchádzač chce predať.

Dovoľte pár špecialít:

*Životopis napísaný rukou (krasopis to nebol) a skenovaný. Relatívne častý jav. (Rukou písané životopisy sa vyžadujú v niektorých profesiách, hlavne v oblasti bezpečnostných zložiek, kde je potrebná aj analýza od grafológa).

*Gramatické chyby sú kapitola sama o sebe. Nehovorím o chýbajúcej čiarke. Evidentné, do očí bijúce chyby. Uchádzač, ktorý bude v pravidelnom mailovom kontakte s obchodnými partnermi a kolegami v office.

*Fotografia uchádzača spravená na toalete, na dovolenke….

*Uchádzač ovláda rakúštinu.

*Uchádzačka okolo 40 rokov napísala len posledné zamestnania s poznámkou – veď na pohovore vám poviem zvyšok. Verte mi – nepovie, nebola pozvaná.

*Posledná pracovná skúsenosť 2/2020. Čo bolo od 2/2020 doteraz? Asi si máme domyslieť, alebo očakávajú, že sa na to budeme pýtať na pracovnom pohovore. Nie, nebudeme.

*Dátum spracovania životopisu 2020.

*Špeciálna kapitola sú uchádzači, ktorí vôbec nespĺňajú požiadavky uvedené v inzeráte. Ale k tejto oblasti sa ešte vrátim.

*Ďalšia klasická oblasť, ktorú som nazval „kopírka“. Niektoré časti životopisov sú takmer identické. Flexibilný, zodpovedný, zvládam stres….

*Pestrá minulosť. Chápem, že všetci sme jedineční a každý životný príbeh je iný, ale ak je uchádzač za posledných 10 – 15 rokov každý 1-2 roky v inej firme, aká je šanca, že ho zavolám na pohovor? Aká je šanca, že práve v našej firme zostane dlhšie?

*Motivačný list. Chodí ich veľmi málo a to je škoda.

To bol len malý výber z neskutočného množstva prešľapov.

Rada č. 1

Životopis – predajte sa.

Pred tým, ako si napíšete životopis, je dobré povedať si, čo vlastne hľadáte. Zamerať sa na konkrétnu oblasť či pozíciu. Niektorí uchádzači posielajú  životopis rad-radom. „Možno niečo vyjde.“ Svojho času ma oslovil jeden môj kamarát, či neviem o nejakej voľnej pozícii vo firme, kde som pôsobil. Na moju otázku, čo ho zaujíma alebo v čom je dobrý, odpovedal: „To je jedno.“ Nie je to jedno.

Životopis.

Dajte si na tom naozaj záležať. Je to prvá vec, ktorú od vás vidím. Na základe toho vás pozvem, alebo nie. Vyhrajte sa s tým, nechajte si to skontrolovať 2-3 osobami. Vyvarujte sa chýb. Ak sa rozhodnete vložiť fotografiu, čo ja vítam – dajte peknú, serióznu, slušnú fotografiu. Vhodne sa oblečte a upravte. Úsmev je určite bonus. Buďte úprimní a píšte pravdu. Pravda vždy vypláva na povrch, aby vás to neskôr nemrzelo. Asi je blbosť napísať, že ste expert v programe excel a neviete zadať vzorec.

Životopis by som rozdelil na 4 časti.

1.časť je taká povinná jazda vašich základných údajov.

2.časť vzdelanie, nezačínajte materskou škôlkou, základnou školou atď. Napíšte  najvyššie vzdelanie, ktoré ste dosiahli, vrátane kurzov, certifikátov a pod.

3.časť priebeh vášho pôsobenia. Čo vám bráni ku každej pozícii napísať pár vetami, čo bola vaša zodpovednosť, poprípade nejaký dosiahnutý úspech? Pochopte, že ja na základe životopisu musím spraviť prvý predvýber a na pracovný pohovor zavolať tých najlepších. Ak chcete patriť medzi najlepších – budem sa opakovať, musíte sa vedieť predať. Toto mi nestačí: 2018 – 2021 : Obchodný zástupca, firma Jožo Fero.

4.časť prezentujte a píšte niečo naviac – pridanú hodnotu. Tu je priestor vyniknúť a zaujať. Ako som už písal vyššie – píšte pravdu. Zvýraznite vaše silné stránky, vaše prednosti a úspechy. Musíte zaujať! Vediete detský basketbalový tím – napíšte to. Napísali ste knihu – napíšte to. Vyhrali ste mestskú ligu v mariáši – napíšte to. Prešli ste 300.000km bez nehody – napíšte to. Máte ukážkovú záhradu, ktorú obdivuje široké okolie – napíšte to.

Naozaj si dajte záležať. Fakt, už je dnes veľké možnosti predpripravených pekných životopisov, stačí tam len doplniť údaje. Vždy ma poteší, keď taký životopis vidím. Do spracovania vkladáte kus seba, svoju energiu. Ak nemáte na to vlohy, čo vám bráni osloviť niekoho blízkeho, aby vám s tým pomohol? Prvý dojem už nezmeníte, preto zopakujem kľúčové – životopis je to prvé čo od vás vidím.

Rada č. 2

Životopis – zaujímajte sa.

Keď pošlete životopis, na druhý deň si dajte tú námahu a aktívne zavolajte na personálne oddelenie danej firmy. Telefonický rozhovor si pripravte. Aktívne sa zaujímajte, či obdržali váš životopis. Nebojte sa opýtať, či už prišlo veľa životopisov a pod. Buďte milí, príjemní a slušní. Je to detail, ktorý vždy zaujme a sú to body navyše – aspoň u mňa. Žiaľ, zažil som to len párkrát.

Rada č. 3

Životopis + Motivačný list + Urobte niečo inak.

Na motivačný list som už počul množstvo názorov. Motivačný list má motivovať potenciálneho zamestnávateľa k tomu, aby vás pozval na pohovor. Slová v texte vyvolávajú predstavu, obraz, preto treba písať motivačný list tak, aby som mal predstavu, obraz toho, ako budete pracovať. Ja čítam všetky a žiaľ chodí ich málo. Práve tu máte priestor napísať, prečo vás inzerát zaujal, prečo vy ste ten najlepší uchádzač a čo je podstatné, čo do firmy prinesiete. Akú pridanú hodnotu. Buďte kreatívni a zdravo sebavedomí. Odlíšte sa. Opäť si prečítajte koho vlastne firma hľadá. V našom inzeráte som jasne uviedol, že obchodný zástupca je v teréne 5 dní v týždni a mesačne najazdí cca 4000 km. V motivačnom liste mi uchádzačka napísala, že rada robí v kolektíve a nerada by cestovala. Čo myslíte, bola na pohovore?

Vrátim sa k priebehu zamestnania vo vašom životopise. Uchádzač sa hlási na pozíciu obchodného zástupcu.

Príklad č. 1 – Priebeh zamestnaní

Taxikár – Vodič nákladného auta – Kuriér – Taxikár

Príklad č. 2 – Priebeh zamestnaní

Kuchárka – Predavačka v drogérii – Promotérka

Už som videl aj priebeh zamestnania len v poľnohospodárstve, vrátane dojenia kráv. Vopred upozorňujem, že mám úctu ku každému zamestnaniu a vôbec týchto uchádzačov nechcem ponížiť, ale nenapíšu nič viac. Šanca, že ich zavolám na pohovor sa rovná nule. A verte mi, že to nie je preto, že nemajú žiadne skúsenosti. Nepredali sa. Ako mám vedieť, že to naozaj chcú robiť, že vedia, čo táto práca obnáša, alebo len vidia benefity ako služobný telefón, tablet, služobné auto a koľko môžu zarobiť? Poviete si: „Ale niekde musím začať!“ S tým súhlasím, ale predajte túto informáciu. Pamätám sa na jeden životopis, ktorý bol veľmi podobný príkladom, ktoré som spomenul, ale v motivačnom liste uchádzač uviedol, že v súčasnej pozícii, na ktorej bol viac ako 8 rokov, je už vyhorený a hľadá nové výzvy. Vo svojom okolí mal 3 priateľov obchodných zástupcov, ktorí mu často o práci hovorili a on vnútorne cítil, že toto by sa mu páčilo a mohol by uspieť. Preto sa na trhu práce zameral len na pozíciu obchodného zástupcu. Zaujalo ma to a na pohovor som ho zavolal. Bolo to veľmi zaujímavé stretnutie. Nebudem klamať – do finále síce postúpil, ale vybrali sme niekoho iného – lepšieho (v tomto prípade sme uprednostnili uchádzača so skúsenosťami v obchode). Verím, že aj toto bola pre neho skúsenosť a vo svojom úsilí vydržal. Chápem spoločnosti, kde špeciálne vyhľadávajú uchádzačov so skúsenosťami. Ja to pochopiteľne privítam tiež, ale naše zameranie nepotrebuje špeciálne odborné znalosti a boli sme ochotní a schopní zaučiť. Ale svoju energiu vložím len do takých ľudí, ktorí to myslia naozaj vážne a „len neskúšajú“, neboja sa výzvy, sú ochotní sa učiť a opustiť zónu komfortu.

Urobte niečo inak.

Urobili ste si už videoživotopis? Napísali ste si životopis a motivačný list ručne, krasopisne, a poslali ho na personálne oddelenie? Odlíšte sa, zaujmite – predajte sa. Na začiatku som spomenul príklad s 10%. V roku 2020 som robil výber na obchodného zástupcu. Prišlo okolo 200 životopisov. Naozaj len 20 z nich malo hlavu a pätu. Vyhráva len jeden a musíte urobiť maximum, aby ste to boli práve vy. Zaslaním životopisu to len začína.

Rada č. 4

Zbierajte body

Posuňme sa ďalej. Povedzme, že do druhého kola sa dostali na základe životopisov, poprípade motivačných listov, desiati uchádzači. Prichádza pozvánka na pohovor. Najprv telefonicky a potom mailom. Chápem, že uchádzač si pošle životopis do viacerých spoločností. Mňa to osobne trošku vyruší, keď zavolám a na druhej strane sa ozve: „ Vy ste z akej spoločnosti, vy to s čím robíte? Lebo viete poslala som viac životopisov.“  Moja rada je, aby ste si na malý papier, ktorý budete mať stále pri sebe, napísali poznámky, kde ste poslali životopis. Stačí možno firma, mesto a oblasť pôsobenia. Je to len v tom prípade, ak máte toho v obehu viac. Ak vám niekto zavolá, neprekvapí vás to. Body naviac by zneli asi takto: „Dobrý deň. Ďakujem, že ste sa ozvali – potešili ste ma, niekde som tajne dúfala, že práve vy sa ozvete (a povie nejaký detail ohľadne našej firmy)“ Je to rozdiel oproti predošlému prípadu? Stalo sa mi aj to, že som sa nevedel dovolať na niekoľkýkrát a uchádzač sa mi ozval o 3 dni. Dávam si otázku: „Ako veľmi to myslí vážne s tým, že si hľadá prácu?“ Po telefonickom dohovore posielam pozvánku na pracovný pohovor mailom. Miesto, termín, čas a požiadam o potvrdenie. Aj tu zbierate body. Ako rýchlo zareagujete, aká je forma a úroveň odpovede. Možno detail, ale žiaľ aj tu som už videl všeličo.

Pohoda, pracovný pohovor

Uvoľnite sa

Rada č. 5

Pracovný pohovor – pripravte sa na to.

Okolo pracovného pohovoru nechcem písať veľa, pretože aj tu si viete na internete pozrieť nespočetné množstvo článkov ako sa pripraviť, aké otázky môžu odznieť a pod. Napíšem pre mňa kľúčové body.

*Pripravte sa na pohovor. Zistite si o firme, kde chcete pracovať, čo najviac, pátrajte, informujte sa. Preštudujte si ich webovú stránku. Choďte sa pozrieť ako tá firma vyzerá (budova, okolie).

*Uvoľnite sa.

*Príďte včas. Dr. Čuha mi pred 3 rokmi spomínal, že robil výber na pozíciu obchodného zástupcu s celoslovenskou pôsobnosťou. Preto spravil pracovný pohovor takmer v strede Slovenska na Donovaloch. Jeden uchádzač zo Žiliny neprišiel na pracovný pohovor v dohodnutý čas. Dr. Čuha mu volal a pýtal sa, či ešte príde.

-„A kde je ten výber?“

-„Mali ste to v maily a potvrdili ste mi účasť.“

-„Aha na Donovaloch, ale to je ďaleko.“

-„Nehnevajte sa, ale hlásite sa do firmy, ktorá bude vyžadovať cestovanie po celom Slovensku a vám robí problém prísť zo Žiliny na Donovaly?“

-„A vy by ste nemohol prísť do Žiliny?“

-„Nie, nemohol.“ A hovor ukončil.

Ak je váš životopis dobre napísaný, excelentný a firma sa rozhodne, že vás pozve na pracovný pohovor – vašou účasťou a prítomnosťou to len potvrdíte alebo nepotvrdíte. Ako sa hovorí: „papier znesie všetko“, ale osobné stretnutie je už iný level a preto opakujem: Pripravte sa na to. Ako hovoríte o sebe, svojich záľubách, o predošlom pôsobení… Ako sedíte, ako gestikulujete. Napíšte si možné otázky a pripravte si odpovede. „Pripraveným šťastie praje.“

*Na pohovor príďte vhodne oblečený. Pamätám si na jedného uchádzača, ktorý prišiel v teplákoch, ale hneď ma zasypal výhovorkami, prečo neprišiel vhodne oblečený. Nakoniec to zaklincoval tým, že začal hovoriť o úplne inom segmente. Nechal som ho v tom, a asi až po 10 minútach som sa ho opýtal ako sa mu bude predávať sortiment, ktorý máme v portfóliu my. Keď zbadal katalóg, pochopil, že si pomýlil firmu. Zahanbený odišiel. Prvý dojem už neopravíte. Určite je dôležité na akú pozíciu sa hlásite. Niekde je potrebný oblek, niekde nie. Slušné a čisté oblečenie je asi kľúčový výraz. Ak si chcete byť istý – nechajte si poradiť, niečo si o tom prečítajte. Žasli by ste, čo o vás hovoria farby oblečenia, ktoré máte na sebe oblečené počas pohovoru.

Rada č. 6

Pracovný pohovor – aktívne sa zaujímajte.

Aktívne sa zaujímate o firmu, v ktorej chcete pracovať. Keď príde čas na vaše otázky, nehanbite sa a pýtajte sa. Kto sa neopýta, nič sa nedozvie. Ako som už spomínal, pracovný pohovor je forma obchodu. Ja chcem kúpiť a vy chcete predať. Nezabúdajte, že aj vy máte právo povedať „NIE“ a rozhodnúť sa, že nepredáte. Práve to môžete zistiť na základe vašich otázok, alebo vám je jedno kde nastúpite? Alebo ste v štádiu – len nech robím? Majte sebavedomie a uvedomujte si svoju hodnotu. „Kam smeruje vaša firma? Akú máte víziu? Kto bude môj najbližší nadriadený? Ako vaša firma pristupuje k vzdelávaniu?….“ Pýtajte sa. Mňa to vždy osloví a počul som aj veľmi zaujímavé otázky. Robte si počas pohovoru poznámky, zaznie tam množstvo informácií. Nie ste robot.

Poznámky, pracovný pohovor

Robte si počas pracovného pohovoru poznámky.

Rada č. 7

Pozitívne myslenie

To by bolo, aby som na tejto stránke nespomenul pozitívne myslenie. A až teraz si uvedomujem, že to mala byť rada č. 1. 😊 Nevadí.

Buďte pozitívne naladení, nech sa už nachádzate v akomkoľvek bode výberu. Od spracovania životopisu až po očakávanie rozhodnutia, či vás vybrali. Dr. Čuha s obľubou hovorí: „Pozitívne myslenie možno nie je všeliekom, ale fantasticky sa s ním žije.“ Či už vás vyberú alebo nie – berte to ako životnú skúsenosť, ktorá vás posúva dopredu. Ak chcete dosiahnuť úspech, musíte splniť minimálne tri požiadavky:

1.Musíte chcieť (Fakt, že si idete hľadať prácu,)

2.Musíte tomu veriť (Viera v pozitívny výsledok, že si nájdete novú prácu.)

3.Ochota zaplatiť cenu za úspech (Niečo pre úspech musíte urobiť. Napríklad spravíte aspoň niečo z toho, čo som vám poradil.)

V dostihoch dostane víťazný kôň približne päťnásobnú odmenu oproti druhému miestu, a to aj v prípade, že vyhrá o hrivu. Je päťnásobne lepší, väčší, silnejší, drahší? Nie – vyhral možno o jeden detail. Možno žral lepšie seno, alebo mal farebnejšiu stajňu – neviem. Detail môže rozhodnúť o vašom úspechu. Víťaz berie všetko – prácu, odmeny… Myslite na to. Detail môže byť to, že zistíte, že majiteľov syn hrá futbal a práve ho zobrali do reprezentácie do 16 rokov. Počas pohovoru to nenápadne spomeniete. A to zaberie. 😊

Myslite pozitívne. Verte v pozitívny výsledok.

A ešte jedna rada na záver:

Ak sa zaujímate o pracovnú pozíciu skutočne, tak posielajte súbor dokumentov.

  1. Žiadosť o prijatie do pracovného pomeru
  2. Životopis
  3. Motivačný list
  4. Referencie – Nemáte? Tak si ich napíšte. Pravdivo. Všetko čo ste robili v predošlých zamestnaniach, zodpovednosť, kompetencie, úspechy a zájdite za vašimi bývalými šéfmi a nechajte si to podpísať. Oni nemajú čas, možno ani záujem to písať, preto si to vypracujte, vždy sa vám to môže hodiť.

Držím palce. Miroslav Zaťko

 

Poďakovanie:

Dr. Jozef ČUHA

Foto :

www.pexels.com

Autor článku:

Miroslav Zaťko

Miroslav Zaťko 2022 Autor článku pozitivnemysliet

 

Aktualizované:

26.8.2021

forum Komentáre (0)
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
message Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*
Udelením tohto súhlasu súhlasíte s tým, aby Vaše osobné údaje v rozsahu meno a emailový kontakt boli spracúvané. Súhlas je poskytnutý na dobu 20 rokov. Tento súhlas je možné kedykoľvek písomne odvolať, pričom odvolanie nemá spätné účinky. Viac o ochrane osobných údajov tu.

collections_bookmark Podobné články

Pozitívne myslenie

„Môžete byť čím chcete, len keď v to s dostatočnou presvedčivosťou veríte a konáte podľa toho s vierou. Všetko čo myseľ dokáže vymyslieť a v čo verí, môže aj uskutočniť!“ Napoleon Hill

Myšlienkové vzorce

Tento článok má za cieľ popísať čo sú myšlienkové vzorce, kódy, programy či návyky. Terminológiu nechám na Vás. Následne si ich začať uvedomovať a popísať, ktoré sú Vám na prospech a ktoré Vám škodia. Ak sú Vám na prospech, posilnite ich a vyšperkujte do dokonalosti. Ak Vám škodia, zmeňte ich. Vymažte starý program a nahrajte nový. Stojí to zato, pretože na čo myslíte, to si do života priťahujete. A to stojí za zamyslenie.

Sme priemerom piatich ľudí

Obklopujte sa pozitívnymi ľuďmi, ktorí majú ciele, sny, túžby, nasadenie, žijú s vášňou. Asi sa nemôžete stretávať s tými najúspešnejšími ľuďmi na tejto planéte, ale som presvedčený, že aj vo Vašom okolí sa nájdu ľudia, ktorí majú kvality ktoré chcete dosiahnuť a je jedno v akej oblasti. Čítajte knihy, ktoré napísali úspešný ľudia – je to ako stretnutie. Učte sa od nich. Zavádzajte teóriu do praxe.