Rozhovor s Ivetou Hauserovou
Článok bol aktualizovaný 14.4.2021
Som nesmierne rád, že Vás rozhovory na mojej stránke zaujali. Čas od času dostanem dobrý tip na zaujímavú osobnosť. Takto som oslovil napríklad aj Miriam Latečkovú s jej obchodom Babičkina záhrada. Ešte koncom minulého roka som dostal správu, aby som urobil rozhovor s Ivetou Hauserovou, pretože je to inšpiratívna osobnosť, ktorá dosiahla významné úspechy. Budem úprimný, nevedel som o koho ide. Tak som „googlil“ a zostal som veľmi príjemne prekvapený. Príležitosť urobiť rozhovor s majsterkou sveta sa vám nenaskytne každý deň. Pre zaneprázdnenosť som Ivetku oslovil až v priebehu apríla 2019. Bol to veľmi príjemný telefonát a s radosťou súhlasila. Od tohto momentu som sa na rozhovor tešil.
1.V úvode som bol úprimný. Keď som dostal na Vás tip, vôbec som nevedel o koho ide, nakoľko sa nepohybujem vo svete posilňovní. Rád by som vás poznal trošku bližšie. Niekde som sa dočítal, že ste začali cvičiť už v 18 rokoch v provizórnej posilňovni v pivnici. Prečo práve posilňovanie?
Posilku som si vybrala kvôli tomu, že začal posilňovať môj brat. S odstupom času, ako sa jeho telo menilo, začala som sa o to viac zaujímať. Neskôr som sa rozhodla, že to vyskúšam aj ja. V školskom veku som viac inklinovala k chlapčenským športom (futbal, hokej – myslím taký na zamrznutom jazere 🙂 lezenie po stromoch, stavala som s chalanmi bunkre). Nepatrila som k tým dievčatám, ktoré si chalani všímajú pre ich výzor, ale skôr preto, že som bola akčná a za každú srandu. Takto som sa snažila upútať ich pozornosť a darilo sa mi. Určite to poznáte, tie platonické lásky v školskom veku. Takže som zaujala tým, že som mala športového ducha, bola som v tom veľmi cieľavedomá. A toto mi vydržalo až to tínedžerského veku. V mojej hlave vírili myšlienky, že ak budem posilňovať a meniť svoje telo, budem sa cítiť silnejšia, odolnejšia, možno atraktívnejšia? Nakoniec to bolo inak. Vďaka posilňovaniu som úplne menila myslenie a zistila som, že chcem viac – chcem v živote niečo dokázať.
2.V tom období veľa verejných posilňovní nebolo, časopisov a magazínov asi tiež nie. Čo boli najväčšie prekážky, ktoré ste museli prekonať? Čo Vás motivovalo?
Verejnú posilňovňu sme nemali, začala som cvičiť v provizórnej pivnici. Fascinujúce bolo na tom to, že na základe prospektov, ktoré zohnal môj brat (tuším od niekoho kto mal adresu a kontakt v Muscle & Fitness) sme s naším otcom v záhrade pozvárali pár strojov do našej provizórnej posilky. Vedomosti som získala z časopisu Muscle & Fitness. Tam som sa dočítala všetko, čo som potrebovala. V tom období (jéééj teraz si uvedomujem, že je to už pomaly 28 rokov) bol mojou najväčšou prekážkou nedostatok financií na stravovanie, o akom som sa dočítala v časopise. Ale keďže som sa chcela podobať na baby, ktoré som v tých časopisoch videla, nakoniec to mojou prekážkou nebolo. Najväčším zdrojom potravín a prísunom správnej výživy bola naša záhrada – rastlinné bielkoviny a zelenina. Mäso sme si s bratom kupovali spoločne a vždy si ho dávkovali na jednu porciu denne.
Cvičenie mi dodávalo sebaistotu, sebavedomie a
tým sa začalo meniť aj moje myslenie.
3.Ozaj, mali ste aj nejakú kamarátku, ktorá s vami cvičila, alebo to bol čisto mužský kolektív?
Keď som začínala v provizórnej pivnici, bolo to vyslovene v čisto mužskom kolektíve. Ale neskôr otvorili posilňovňu aj na plavárni v Banskej Štiavnici, a tam som chodila už aj s kamarátkami. Jasné, že ja som cvičila cielene, veľakrát aj po práci, ktorá bola fyzicky náročná. Ale práve to mi pomáhalo.
4.Bol už v tom čase nejaký cieľ či plán dostať sa na súťažné pódia, alebo to bol len záujem o starostlivosť o svoje telo?
V úplnom začiatku žiadny plán dostať sa na súťažné pódia nebol. Ale postupom času, neustálym čítaním a obdivovaním športovcov v časopisoch, som už aj ja začala snívať o tom, že raz by som chcela byť v časopise.
5.Keď som bol chlapec, najviac som inklinoval k tenisu. Pochopiteľne v izbe som mal na stene plagáty mojich vzorov. Ale spomínam si, že som tam mal aj obrázok Pavla Jablonického. Obdivoval som ho, lebo dosiahol svetovú úroveň a bol z Československa. Mali ste aj vy nejaké vzory?
Áno, aj ja som mala svoj vzor a to bola Cory Everson – Miss Olympia. Obdivovala som ju pre jej dokonalé telo, krásu a ladnosť svalov. Osobne sme sa nestretli. Ale časom, keď som bola v Amerike, podarilo sa mi stretnúť Dolfa Lundgrena a odfotiť sa s ním 😊, je veľmi milý a ústretový.
6.Aký bol prechod z pivničnej posilňovne do veľkej mestskej posilňovne?
Prechod bol úplne jednoduchý. Otvorila sa posilňovňa na plavárni v Banskej Štiavnici, ako som už spomínala vyššie. Bola to opäť výzva, ísť si zacvičiť do niečoho nového / noblesnejšieho. Zostala som tam, pretože inštruktor, ktorý dozeral na správnosť cvičenia a chod posilňovne, mi ponúkol brigádu vo fitku. Bol veľmi prekvapený mojou technikou cvičenia a mojim výkonom.
Jeho otázka bola: „Kto ťa to naučil?“
Moja odpoveď: „Ja sama, z časopisu.“
7.Teraz by som sa chcel trošku dostať do myslenia mladej ženy, ktorá chodí pravidelne do posilňovne. Pochopiteľne si viem predstaviť bežný tréning. Nebudeme si klamať – je to drina. Čo Vás motivovalo, pravidelne chodiť cvičiť, čo bol ten najväčší motor?
Veľmi som chcela vo svojom živote niečo zmeniť, pretože moja práca bola veľmi fyzicky náročná – pracovala som ako predavačka v obchode. Už vtedy som sa rozhodla, že nechcem, aby to tak ostalo. Cvičenie mi dodávalo sebaistotu, sebavedomie a tým sa začalo meniť aj moje myslenie.
Je veľmi dôležité nájsť si správneho motivátora –
ten vám pomôže prekonať prekážky, ktoré určite budú.
Či už to budete vy sami alebo niekto, kto je vaším vzorom a sprievodcom.
8.Ako to vnímalo vaše okolie, rodina? Názory na ženskú kulturistiku sa rôznia. Niekomu sa to páči, niekomu nie.
(smiech) V mojich začiatkoch sa okolie dosť čudovalo, že žena zdvíha železá. Vtedy bolo zaužívané vydať sa a mať rodinu. Dodnes si spomínam, ako sa kolegyne v práci čudovali môjmu, vtedy zvláštnemu, stravovaniu. Pripomína mi to jednu situáciu, keď mi kolegyňa podávala chlieb so slaninou a cibuľou, no ja som mala pripravenú misku s uvarenou ryžou a na nej puding. Iba som sa pousmiala a povedala som jej, že toto je pre mňa fajn. Bolo viac takých situácií. Aj tak som ich mala veľmi rada, s odstupom času to začali vnímať ako moju súčasť života a dokonca mi začali aj fandiť.
9.Pamätáte si na obdobie, kedy sa vám nechcelo, poprípade, že ste to chceli vzdať? Čo vám pomohlo to prekonať?
Áno, veľmi dobre si na toto obdobie pamätám. Celý život sa točil okolo cvičenia a vždy ma lákalo posúvať svoje hranice. Avšak prišiel pád, sklamanie, moje zlyhanie na súťažnom pódiu. Vtedy som sa cítila, pýtala som sa, čo mám zmeniť. Odpoveď som však nedostala. Prekonala som to v celku rýchlo, zaťala som sa a uvedomila si, že niečo nebolo ok a musím to zmeniť.
10.Hovorí sa, že začiatky sú najťažšie. Odborná literatúra poukazuje na prvých 21 dní. Vtedy dostáva mozog prvotný impulz, že nastáva zmena. Ak jedinec pokračuje ďalej, ďalších 79 dní, čiže spolu 100 dní – prichádza návyk. Na základe vašej dlhoročnej praxe, kde vy vidíte najväčší problém, že ľudia sa na začiatku rýchlo vzdajú a prestanú cvičiť?
S touto témou sa stretávam pravidelne a moja odpoveď je stále rovnaká. Keď sa rozhodnete cvičiť, na začiatku si treba stanoviť cieľ, ktorý viete splniť vo veľmi krátkej dobe. Cieľ, ktorý dokážete plniť bez ohľadu na to, aby to nabúralo vašu komfortnú zónu a zvyky, a cítili ste sa obmedzovaní. Prvý krok – chcem sa cítiť lepšie. V druhom kroku môžete ubrať zo svojich návykov, napríklad: nevypijem 3 kávy s mliekom denne, ale len jednu. Krok tretí – uložiť si v hlave reálnu myšlienku, aké by bolo fajn schudnúť 0,5 kg / týždenne. S odstupom času, pravidelným cvičením a pod správnym vedením si svoje ciele budete zvyšovať vy sami automaticky a sami vyjdete zo svojej komfortnej zóny, lebo zistíte, že bola nesprávna. Budete si vytvárať novú. Je veľmi dôležité nájsť si správneho motivátora – ten vám pomôže prekonať prekážky, ktoré určite budú. Či už to budete vy sami alebo niekto, kto je vaším vzorom a sprievodcom. V konečnom dôsledku na tejto ceste zistíte ako sa vám bude meniť myslenie, že vaše JA a vy sami ste tá najväčšia motivácia dosiahnuť váš vytúžený cieľ.
11.Keď som začínal s pozitívnym myslením, dostal som zásadnú radu. „Miroslav, ak chcete uspieť v akejkoľvek oblasti, musíte splniť minimálne tri podmienky. 1.Musíte chcieť. 2.Musíte tomu veriť. 3.Musíte byť ochotný zaplatiť cenu za úspech a o peniazoch to nie je.“ Skúste popísať tieto tri podmienky z vášho uhla pohľadu, keď ste sa pripravovala na svoju prvú súťaž.
Ja som to mala trošku inak. Obdobie, v ktorom som sa ocitla, si vyžiadalo najskôr určitú daň, čo ma následne nakoplo k príprave na prvú súťaž. V tom období som sa cítila zlomená, zranená a jediné čo mi dodávalo silu bolo mať jasný cieľ. Vďaka príprave na moju prvú súťaž, som opäť začala v seba veriť, chcieť sa posunúť a nájsť svoje stratené JA.
12.Po úspechu na súťaži, už bol jasný cieľ stať sa majsterkou Európy i sveta, alebo to bolo v tom čase ešte ťažko uveriteľné?
Hoci som sa tešila z prvého nečakaného úspechu, ešte to bolo ťažko uveriteľné, mať tak vysoký cieľ.
13.Ako sme spomínali, stať sa majstrom Európy i sveta prináša určitú cenu za úspech. Keď sa vrátite v čase, mali ste pri príprave na tieto veľké podujatia nejaké prekážky, ktoré ste museli prekonať a spomínanú cenu ste ešte zvyšovali?
Áno, mala. Môžem o sebe povedať, že moja prvá európska súťaž bola veľkým sklamaním a chcela som to vzdať. Hľadala som odpovede na otázky, kde som urobila chybu. Čo mám zmeniť?
Nakoľko po úspechoch prišiel môj prvý neúspech – neumiestnila som sa na prvých priečkach. A vtedy som chcela so všetkým skončiť. Po niekoľkých dňoch, keď sa mi všetko uležalo v hlave a začala som opäť rozmýšľať pokojnou mysľou, som sa rozhodla – ja neprestanem, ale dokážem sama sebe aj ostatným, že patrím na „bedňu“ Uvedomila som si, tento neúspech ma nemôže zastaviť a je to moja skúška prekonať prekážku, ktorou som bola ja sama 🙂 Vtedy začala moja veľmi tvrdá príprava, v ktorej som si bola len ja sama sebe motivátorom, radcom aj hnacím motorom. Po náročnej príprave prišla prvá súťaž, a ja som ju vyhrala. Nasledovalo niekoľko ďalších, kde som žala jeden úspech za druhým, niekoľko zlatých medailí, aj titul majsterky svete a Európy.
14.Nemám takú skúsenosť ☺ Skúste nám popísať vaše pocity, keď ste vyhrali titul Majstra sveta. Čo pre vás znamenalo byť NAJLEPŠOU na svete!?
Toto obdobie má pre mňa veľký význam. Zažívala som neopísateľný pocit radosti, sily a veľkej motivácie. Dala som sama sebe ten najväčší darček v podobe titulu Majsterky sveta v deň mojich 40 narodenín.
Tým najlepším vodítkom by mali byť vaše
pocity po tréningoch. Mali by ste sa cítiť
dobre, že ste pre seba niečo urobili…
15.Jééj. To je super. Dá sa povedať, že dnes ste už na druhej strane. Ste trénerka. Porovnajte dobu, keď ste začínali vy a dnes. V čom vidíte najväčšie rozdiely?
Veľký rozdiel je určite v informáciách o cvičení a strave. Mám pocit, že je ich už toľko, že ľudia v tom môžu mať zmätok. Ale máme aj väčšie množstvo odborníkov, ktorí vás môžu usmerniť a pomôcť vám. Za mojich čias bol zdroj informácií obmedzený a viac menej som si všetko musela odskúšať sama na sebe – či už cvičenie alebo stravovanie. Ale nič neľutujem, práve to ma naučilo pokore a viere v samú seba.
16.Stále viac sa hovorí o generačných rozdieloch. Dnes chcú mladí ľudia všetko naraz. Ale sú oblasti, kde sa jednoducho nedajú veci urýchliť. Vzťahy, úspechy v pracovnej a športovej oblasti. Vnímate to rovnako?
Určite áno. Nič sa urýchľovať neoplatí, pretože vždy vás to dobehne. Nakoniec zistíte, že všetko má svoj čas a miesto.
17.Nie je to tak dávno, bol som na jednom networkingu, kde sa zúčastnilo asi 40 firiem z rôznych oblastí. Každý mal minútu na prezentáciu. Prekvapil ma asi 22 ročný mladý muž, ktorý mal firmu – poradenstvo pre firmy. Úprimne, chcel by som ho vidieť ako sedí pred riaditeľom nejakej firmy, ktorý zamestnáva 100 ľudí a ide mu radiť čo má zlepšiť. ☺ Ako som spomínal, osobne do posilňovne nechodím, ale registrujem, že aj v tejto oblasti je už každý piaty špičkový tréner. Ako to vidíte vy?
To je práve tým, že je veľmi veľa dostupných informácií. Dnes už nájdete všetko na internete alebo v časopisoch. A práve internet prináša aj veľa nesprávnych informácií, či už o cvičení alebo stravovaní. Nájdete tam aj veľa tzv. odborníkov.
18.Keď niekto začína s cvičením z akéhokoľvek dôvodu, na čo by si mal dať pozor pri výbere osobného trénera?
Na túto otázku sa veľmi ťažko odpovedá, nakoľko aj ľudia s niekoľkoročnými skúsenosťami nevedia adekvátne prispôsobiť tréning dnešnej dobe, keď má väčšina ľudí sedavé zamestnanie. Tým najlepším vodítkom by mali byť vaše pocity po tréningoch. Mali by ste sa cítiť dobre, že ste pre seba niečo urobili. Určite by ste nemali mať pocit, ako sa ľudovo hovorí: BOLÍ MA CELÝ ČLOVEK. Vaše telo by malo byť na väčšiu fyzickú záťaž pripravované postupne. To znamená, že dobrý tréner dbá na to, aby vás nepreťažoval. Účelom nie je zničiť vás, ale pomôcť vám napredovať a dosiahnuť váš cieľ, ktorý si spoločne stanovíte.
19.Byť dobrým trénerom znamená byť aj kamarátom, priateľom, psychológom, niekedy aj rodičom. Súhlasíte?
Áno, jednoznačne.
20.Čo vás najviac napĺňa na tejto práci?
Robím prácu, ktorá ma baví, a zároveň je aj mojím koníčkom. Za tie roky si človek vypočuje rôzne životné príbehy a popri práci sa stále niečo nové učí.
21.Keď zhrniete svoju športovú činnosť od 18 rokov až po súčasnosť. Ako Vám to pomohlo v iných oblastiach života?
Ako som už spomínala, celý môj život sa točí okolo športu, takže moja disciplína, vytrvalosť a sebavedomie ma posunulo k organizovaniu medzinárodných súťaží v naturálnej kulturistike a fitness. Sadnúť si za rozhodcovský stôl Asociácii naturálnej kulturistiky Sank a byť nápomocná v jej napredovaní. Mať svoj športový klub, svojich zverencov, s ktorými konzultujeme prípravu na súťaže, pózujeme spolu, stretávame sa, tešíme sa spolu z úspechov, rozprávame sa, jednoducho sme jeden tím.
Čím viac šťastných ľudí, tým sa stáva svet lepším.
22.Iveta Hauserová a pozitívne myslenie?
Keď človek nachádzajúci sa v určitej ťažkej situácii počuje vetu: „Musíš myslieť pozitívne.“ Poviete si: „No jasné, tebe sa to hovorí.“ Ale moje skúsenosti a životné skúšky ma naučili, že jedine pozitívne myslenie vám pomôže všetko prekonať!! Pozitívne myslenie vás dostáva do inej energie, a vtedy viete nájsť silu a riešenia situácií, ktoré ste predtým nevideli. Nie je jednoduché naučiť sa pozitívne myslieť a pochopiť, čo naozaj pozitívne myslenie znamená. Ale keď sa to naučíte a pochopíte, život a vaša myseľ vám otvorí novú cestu.
Radosť počúvať 🙂
23.A čo ďalej? Aké máte sny, túžby, ciele?
Chcela by som ďalej pokračovať v tom, čo robím. Svoje sny si pomaly napĺňam. Môj cieľ je stále napredovať, aj keď to vôbec nie je jednoduché 😊 Ale o tom to je, prekonávať prekážky. Veľkým cieľom je súťaž, ktorú organizujem s tímom ľudí každoročne v máji. Tento rok sa konal už 4.ročník Powerfit Natural Cup. Radi by sme rozšírili účasť o väčší počet zahraničných pretekárov. Mojím cieľom je vytvoriť príležitosť zasúťažiť si na kvalitnej súťaži a preniesť niekoľkomesačné úsilie na pódiu, aby si účastníci odniesli krásny, emotívny zážitok, a tým naplnili aj svoje sny. Veľmi dobre sú mi tieto pocity známe z vlastnej skúsenosti.
24.Keď si nájdete čas, čo si rada prečítate? Poprípade, je nejaká kniha, ktorý vás ovplyvnila alebo vám pomohla?
Budem úprimná. Nečítam knihy (uspávajú ma 🙂 ), rada pozerám historické filmy.
25.A teraz naše milé, malé pravidlo. Máte možnosť povedať akékoľvek posolstvo čitateľom stránky www.pozitivnemysliet.sk.
Odkazujem všetkým čitateľom, aby si každý uvedomil svoju hodnotu. Ak nie ste vo svojom živote spokojní, nájdite silu a odvahu to zmeniť. Každý človek si zaslúži byť v živote šťastný, ak nájde tie naozaj dôležité a správne hodnoty a vzorce. Čím viac šťastných ľudí, tým sa stáva svet lepším.
Krásne. Ďakujem.
Kto je Iveta Hauserová?
Iveta Hauserová je trénerkou 2. stupňa fitness, kulturistiky a silového trojboja. Cvičeniu sa venuje od 18 rokov, ako osobná trénerka pracuje už 22 rokov. Okrem všetkých typov tréningov ťa dokáže Iveta pripraviť na súťaž, rozvinúť pohyblivosť kĺbov, ale zacvičiť si s ňou môžete aj pre radosť a na odbúranie stresu. Pomôže s formovaním postavy, odbúravaním tukov aj budovaním kondície. Iveta má za sebou množstvo úspechov ako športovkyňa – v disciplíne naturálna kulturistika získala veľa ocenení uvádzame aspoň niekoľko. Ma titul majsterky sveta aj Európy. Na Natural Olympii v Nevade vybojovala 2. miesto. V roku 2014 získala 1. miesto MMSR Physique, 1. miesto v zmiešaných pároch, 1. miesto MMCR Physique v Brne, 2. miesto v zmiešaných pároch a je tiež vicemajsterkou sveta 2014 v Nitre v disciplíne Physique a Majsterkou sveta v zmiešaných pároch.
Viac informácii o Ivete Hauserovej sa dozviete:
Link:
https://sk-sk.facebook.com/iveta.hauserova
https://www.akobytfit.sk/blog/ako-byt-fit-show/iveta-hauserova-prejedanie-neznamena-narast-svalstva
http://fitness.cvicte.sk/fitness-1/iveta-hauserova-cvicenie-mi-pomohlo-prekonat-ve
Foto : Súkromný archív Ivety Hauserovej